تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - رکود اقتصادی، افرادی را که از طریق فرش امرار معاش می کنند با مشکل جدی مواجه کرده است

رکود اقتصادی، افرادی را که از طریق فرش امرار معاش می کنند با مشکل جدی مواجه کرده است94/07/29-

 راه دانا
   
    رییس اتحادیه فرش پیشوا با اشاره به رکود فعلی در اقتصاد کشور گفت: با این وضعیتی که در جامعه پیش آمده، فعالیت برای افرادی که از طریق فرش امرار معاش می کنند، با مشکل جدی مواجه شده است.
   
    به نقل از پایگاه خبری ندای پیشوا زهرا حسینی رییس اتحادیه فرش شهرستان پیشوا با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم الحرام، تعداد اعضای مشغول به کار این اتحادیه را ۸۲۹ نفر اعلام کرد و گفت: اتحادیه فرش در ابتدا با اتحادیه فرش ورامین تلفیق بوده است، ولی بعد از اینکه پیشوا به عنوان شهرستان محسوب شد از اتحادیه ورامین جدا شده و از اول آذر ۹۱ مستقلا فعالیت خود را برای بافندگان فرش اجرا نموده است.
   
    حسینی اتحادیه فرش را یکی از زیر مجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و افزود: از کارهای اتحادیه می توان به حمایت ها از این هنر صنعت اشاره کرد که یکی از آن ها به نمایش گذاشتن آثار اعضا است.
   
    رییس اتحادیه فرش پیشوا با اشاره به رکود فعلی در اقتصاد کشور گفت: در حال حاضر با رکودی که فرش مثل دیگر ارکان اقتصادی پیدا کرده است رشد اقتصادی اعضا هم پایین آمده است.
   
    وی افزود: با این وضعیتی که در جامعه پیش آمده، فعالیت برای افرادی که از طریق فرش امرار معاش می کنند با مشکل جدی مواجه شده است. اعضا برای فروش کارها به مشکل برخورده اند، اغلب قشر ضعیف جامعه هستند و نمی توانند نخ و نقشه که قیمت بالایی دارد را تهیه کنند.
   
    این مسئول بیان کرد: اکثر اعضای اتحادیه فرش پیشوا خانم و سرپرست خانوار هستند.
   
    حسینی در ادامه افزود: در راستای تقویت هنر صنعت فرش که تقویت بخشی از خانواده های ضعیف جامعه است از متصدیان امر به ویژه فرمانداری، اداره صنعت، معدن و تجارت و همچنین شهرداری و شوراهای اسلامی شهر ، شهرستان و روستا و بخشداری ها در خواست برپایی نمایشگاه عرضه آثار قالیبافان به همراه فروش آن ها را دارم.
   
     رییس اتحادیه فرش شهرستان پیشوا تعداد دارهای موجود در شهرستان را ۶۵۰ دار اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۴۶۰ دار قالی متعلق به کسانی است که از طریق اتحادیه فرش حق بیمه آنها پرداخت می شود که در صورت جمع آوری دارهای خود موضوع بیمه آن ها ابطال خواهد شد.
   
    وی دیگر فعالیت اتحادیه فرش را، اعطای تسهیلات برشمرد و افزود: معرفی اعضای اتحادیه به مراکز و موسسات مالی و اعتباری و بانک های عامل شهرستان از دیگر اقدامات حمایتی اتحادیه فرش در راستای حمایت از قالیبافان است.
   
    حسینی احداث موزه فرش را اقدامی شایسته با توجه به قدمت قالی و قالی بافی در پیشوا دانست و بیان کرد: از آنجایی که در اکثر خانواده های پیشوا و روستاهای مجاور آن قالی دستباف از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و است و اکثر مردم نیز بافنده اند، ضرورت راه اندازی موزه و گنجینه فرش به خوبی ملموس است اما نبود اعتبار و بودجه در این خصوص بزرگترین مشکل و معضل است که در اینجا می طلبد بخش خصوصی به میدان آمده و نسبت به ایجاد موزه فرش در پیشوا اقدام نماید که مطمنا این اتحادیه با تمام توان از این فکر وایده استقبال و حمایت خواهد کرد.
   
    رییس اتحادیه فرش پیشوا راه نجات قالی و فرش دستباف را از بین بردن تابلو بافی و فرش کامپیوتری اعلام کرد و گفت: از آنجاییکه کامپیوتری بافتن و تابلوی کامپیوتری راحت تر از بافتن سنتی است و نیازی به استادی ندارد و متأسفانه بین مردم رواج وافری یافته است که از مهمترین علت های عدم استقبال و رغبت به فرش دستباف است و تنها راه حل آن حذف فرش کامپیوتری است.
   
    حسینی در خاتمه با تشکر از رییس اداره صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف شهرستان پیشوا که با حمایت های خود موجبات پیشرفت فرش در پیشوا را فراهم نموده اند، از یکایک اعضای اتحادیه به واسطه صبر و بردباری خود که با درک عمیق مسائل و مشکلات در راه بقای فرش دستباف حرکت می کنند صمیمانه تشکر و قدردانی کرد. طبقه بندی: اخبار فرش، 
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی