تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - صنایع دستی قابلیتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 خرداد 1394


صنایع دستی قابلیتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی94/3/20 ایرنا

 
    توسعه صنایع دستی به عنوان صنعتی که تمام مواد اولیه مورد نیاز آن در کشور تولید می شود راهکاری برای کمک به تولید و خروج از اتکای کشور به اقتصاد تک محصولی است.
   
    پایین بودن سرمایه مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی در صنایع دستی با 100میلیون ریال تسهیلات بانکی از سویی و امکان ایجاد کارگاه تولید در بخش کوچکی از منازل مسکونی از سوی دیگر اهمیت توجه به توسعه این صنعت را دو چندان کرده است.
   
    صنعتی که با تار و پود هویت اصیل نیاکان آریایی و با خلاقیت بانوان ایرانی از گذشته های دور تاکنون گره خورده و درعین حال درصورت فراهم شدن بستر صادرات از ارزآورترین بخشهای تولید است.
   
    صنایع دستی این هنر اصیل ایرانی با گستردگی وسیع تنوع تولیدات ، بازار آن برای هنرمندان این عرصه چندان به رونق نیست.
   
    یک بانوی هنرمند صنایع دستی ساکن روستای سربیشه می گوید: رونق صنایع دستی فراموش شده افزون بر ایجاد فرصت های شغلی پایدار و ارزان قیمت زمینه افزایش درآمد روستاییان و کاهش مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها را در پی دارد.
   
    فاطمه عبدالخانی افزود: فراهم کردن بستر صادرات، جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و کوتاه کردن دست دلالان از به جیب زدن حاصل دسترنج هنرمندان راهکارهایی برای حمایت از این قشر زحمتکش و تولیدگر است.
   
    وی نبود بازارهای متمرکز برای فروش صنایع دستی و صنایع تبدیلی به ویژه رنگرزی را از مهمترین مشکلات هنرمندان این شهرستان ذکر کرد.
   
    این هنرمند تصریح کرد: در صورت وجود کارخانه های ریسندگی به دلیل وجود پشم تولیدی عشایر تامین مواد اولیه به قیمت ارزان تری به دست تولیدکننده می رسد.
   
    یک هنرمند صنایع دستی ساکن روستای بیدزرد از توابع گچساران با اشاره به اهمیت صنایع دستی به عنوان یکی از منابع پایدار برای کمک به درآمد خانوارهای روستایی و کمک به حفظ استقلال اقتصادی بانوان افزود: یک قطعه گلیم فرش 60 در 90 که قیمت اصلی آن یک میلیون ریال است به دلیل نبود بازارچه های فروش به قیمت 800 هزار ریال به فروش می رسد.
   
    رییس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: 23 هزار متر گلیم و جاجیم از یک ساله گذشته تاکنون در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.
   
    هومن عنایی افزود: یکهزار و 300 هنرمند صنایع دستی در گچساران فعالیت دارند.
   
    وی ابراز داشت: دریک سال گذشته شش هزار و 200 مورد البسه محلی و انواع صنایع دستی متفرقه از سوی بافندگان این شهرستان تولید شد.
   
    عنایی راه اندازی بازارچه صنایع دستی در این شهرستان را ضروری دانست و افزود: به دلیل نبودن مرکزی برای معرفی و فروش صنایع دستی در گچساران محصولات تولیدی هنرمندان این شهرستان با قیمت پایین به وسیله دلالان خریداری و با نام استان های دیگر به فروش می رسد.
   
    وی گفت: با وجود تولید پشم از سوی عشایر این شهرستان به دلیل نبودن کارگاه های رنگرزی و ریسندگی هنرمندان ناچار به خرید اقلام مورد نیاز بافندگی خود از استان فارس هستند.
   
    وی افزود: سیاه چادر، سبدبافی، سفالگری، گچمه بافی، سفره بافی، جاجیم بافی،گلیم نقش برجسته، مفرش بافی، نمد مالی، توبره بافی، جاقرآنی، هور، شله بافی ، آیینه بافی و خورجین بافی از جمله این رشته ها است.
   
    وی تصریح کرد:برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی به ویژه در مناطق روستایی و اعزام ساخته دست هنرمندان به نمایشگاه های صنایع دستی از برنامه های در دست اجرای این اداره متولی برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی است.
   
    وی از برگزاری دوره های آموزشی در رشته های گلیم برجسته، گچمه بافی، البسه محلی و فرم در 12 روستای از توابع این شهرستان در زمستان سال 93 خبر داد.
   
    عنایی ابراز داشت: صدور کارت شناسایی مهارت، معرفی به بیمه اجتماعی از مزایای شرکت در این دوره هاست.
   
    شهرستان 120 هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
   
    20 خرداد به نام روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است. طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: صنایع دستی قابلیتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی، هومن عنایی، رییس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گچساران، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی