تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - فرش‌های دستباف هندی، چینی و پاکستانی در بازار
 

فرش‌های دستباف هندی، چینی و پاکستانی در بازار


94/03/02-

روزنامه کسب و کار   
   

    ورود فرش دستباف خارجی به کشور ممنوع اعلام شده اما این در حالیست که انگار این موضوع برای کشور چین فرق می‌کند. چینی‌ها همانطور که دیگر صنایع را در ایران قبضه کرده‌اند، به بازار فرش ایرانی هم رحم نکرده و ورود فرش‌های دستباف چینی به کشور این موضوع را ثابت می‌کند.
   
    کارشناسان معتقدند که انگار برای چین و چینی‌ها دروازه‌های کشور ما باز است. زمزمه ورود فرش‌های دستباف چینی به کشور سروصداهای زیادی را به‌پا کرد.
   
    همچنین به گفته فعالان بازار با اینکه در حال حاضر فرش‌های دستباف چینی به‌صورت نمونه‌وار و قاچاق وارد کشور می‌شوند اما با ادامه وضع موجود و نادیده‌گرفتن این موضوع تا چندی دیگر در فرش‌فروشی‌های کشور به‌صورتی انبوه فرش چینی دیده می‌شود.
   
    نایب‌رئیس اول اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران در همین رابطه در گفتگو با «کسب‌وکار» ضمن هشدار به ورود فرش‌های دستباف چینی، هندی و پاکستانی به کشور گفت: باوجود ممنوعیت واردات فرش دستباف خارجی به ایران، این فرش‌ها هم‌اکنون به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند.
   
    هندوستان و پاکستان؛ فعالان تازه‌وارد
    غلامحسین نیشابوری، رکود حاکم بر کشور را در ورود فرش‌های چینی به ایران موثر دانسته و افزود: رکود ایران موجب شده کشورهای رقیب مثل هندوستان و پاکستان که کارگران ارزان‌تری دارند، به تولید فرش دستباف اقدام کنند و در این حوزه فعال شوند.
    وی همچنین با اشاره به رکود حاکم در بازار فرش دستباف گفت: متاسفانه این وضعیت روزبه‌روز بدتر می‌شود و یکی از دلایل آن رکود صادرات است.
   
    وی اظهار داشت: باوجود اینکه واردات فرش‌ دستباف به کشور ممنوع است، فرش‌های هندی و پاکستانی دستباف غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند و اخیرا هم فرش دستباف چینی وارد بازار شده است.
   
    نایب‌رئیس اول اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف اظهار داشت: به‌دلیل رکودی که با آن مواجه هستیم، کشور‌های رقیب مثل هندوستان و پاکستان که کارگران ارزان‌تری دارند، به تولید فرش دستباف اقدام می‌کنند و در این حوزه فعال هستند. واردات فرش دستباف خارجی ممنوع است ولی این فرش‌ها غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شود.
   
    نیشابوری همچنین با بیان اینکه فرش دستباف ایرانی به‌عنوان یک کالای هنری از شهرت زیادی در جهان برخوردار است، گفت: خطری که فرش‌های دستباف ایرانی را تهدید می‌کند، این است که بعضا فرش‌های چینی را به‌جای فرش‌های دستباف ایرانی به فروش می‌رسانند. وی با اشاره به ناخالصی‌های فراوان و کیفیت نامطلوب فرش‌های دستباف چینی هشدار داد: ممکن است به‌تدریج این فرش‌های چینی را به‌جای فرش‌های دستباف ایرانی به تاجران قالب کنند.
   
    ضرورت ورود و بررسی ماجرای فرش‌های چینی
    نیشابوری در ادامه با اظهار ناراحتی از عدم توجه به موضوع ورود فرش‌های دستباف چینی به بازار ایران اظهار داشت: مرکز ملی فرش باید هرچه سریع‌تر برای ورود و بررسی ماجرای فرش‌های چینی بازرسان ویژه را اعزام کند و درصورتی که قادر به اعزام بازرس نیست، تفویض اختیار کند تا اتحادیه، کارشناسان خود را برای تشخیص و بررسی این موضوع اعزام کند. وی در ادامه اعلام کرد: متاسفانه بودجه تبلیغاتی مناسبی به فرش دستباف ایرانی اختصاص داده نمی‌شود و بسیاری از ماهیت و کارایی فرش دستباف ایرانی بی‌خبرند.
   
    نیشابوری با بیان اینکه تولید فرش دستباف باوجود تورم و افزایش هزینه‌های جانبی گران تمام می‌شود، گفت: حدود 80 درصد هزینه تولید فرش به دستمزد کارگران اختصاص دارد و با توجه به افزایش نرخ دستمزد کارگران که هرساله داریم، طبیعی است که فرش‌ها نیز گران‌تر می‌شود.
   
    نایب‌رئیس اول اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران افزود: بیش از ۹۰ درصد فرش دستباف چه به‌صورت نو یا کهنه، صادر می‌شود و در حال حاضر با توجه به اینکه صادرات کاهش یافته، شاهد رکود در این بخش هستیم.
   
    وی افزود: در حال حاضر تولیدکنندگان فرش از مالیات معاف هستند و صادرکنندگان مالیات نمی‌پردازند و در این بین فروشندگان موظف به پرداخت مالیات هستند، درحالی که اگر دریافت مالیات از فرش‌فروشان نیز متوقف شود، شاهد رونق در این بخش خواهیم بود و سرمایه‌هایی که به سمت ساخت‌و‌ساز می‌روند، به این بازار روانه شده و شاهد تحول در این بخش خواهیم بود.
   
    هیچ کشوری قدرت رقابت با فرش ایرانی را ندارد
    نیشابوری در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که اگر دولت برنامه‌ای تدوین کند تا صادرات فرش افزایش یابد هنوز هم فرش ایرانی بازار اصلی خود را در دست دارد و هیچ کشوری قدرت رقابت با فرش ایرانی را ندارد.
   
    در چند سال گذشته دولت مشوق‌های صادراتی را برای صادرات درنظر گرفته بود که متاسفانه چندین سال است که به صادرکنندگان پرداخت نشده و اگر دولت به هرکس که فرش صادر می‌کند، یارانه‌ای جهت صادرات بدهد و روند آن را تسهیل کند، شاهد رونق در این بخش خواهیم بود. به گفته نیشابوری، به‌طور قطع مسئولان می‌توانند در امر صیانت از صنعت فرش دستباف راهکارهای مناسبی ارائه داده و از ورود بیشتر فرش‌های بی‌کیفیت چینی، هندی و پاکستانی به کشور جلوگیری کنند تا فرش‌های دستباف هنرمندان ایرانی حداقل بازار داخلی را از دست نداده و با انگیزه بیشتری به توسعه خود در بازارهای جهانی بپردازد.
 طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: فرش‌های دستباف هندی، چینی و پاکستانی در بازار، نایب‌رئیس اول اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران، نیشابوری، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی