تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - روستاهای ایران به زودی خواهند مرد
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 19 اسفند 1394روستاهای ایران به زودی خواهند مردساعت 24
94/12/17
    
    بررسی آماری جمعیت در مناطق روستانشین، نشان از آن دارد كه در ایران نه تنها نسبت جمعیت روستایی به جمعیت شهری سال به سال كاهش یافته و حتی از میانگین جهانی هم كمتر شده است بلكه نرخ رشد جمعیت در نقاط روستایی در آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسكن در كشور كه در سال1390 انجام گرفته، منفی هم بوده است.
   
    محمد مهدی حاتمی در روزنامه تعادل نوشت:
   
    1- روستاهای بسیاری در ایران هستند كه گذر و سفری كوتاه به آنها، این باور را تقویت می‌كند كه مهاجرت از روستاها به شهرها شدت گرفته و اگر این روند به همین شكل تداوم داشته باشد، می‌توان دیر یا زود از مرگ روستاها سخن گفت. بررسی آماری جمعیت در مناطق روستانشین، نشان از آن دارد كه در ایران نه تنها نسبت جمعیت روستایی به جمعیت شهری سال به سال كاهش یافته و حتی از میانگین جهانی هم كمتر شده است بلكه نرخ رشد جمعیت در نقاط روستایی در آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسكن در كشور كه در سال1390 انجام گرفته، منفی هم بوده است. به این ترتیب و با در نظر گرفتن این واقعیت كه رشد شهرنشینی در ایران از رشد شهرنشینی در بسیاری از نقاط جهان بالاتر است، می‌توان ناقوس مرگ روستاها را از هم‌اكنون شنید.
   
    2- ایران را بسیاری از سفرنامه‌نویسانی كه در حد فاصل دوره‌های صفویه تا قاجاریه بدان سفر كرده بودند، كشوری روستایی و عشیره‌یی توصیف كرده‌اند. یرواند آبراهامیان، تاریخ نگار ایرانی-امریكایی نیز در كتاب شناخته شده‌اش، «ایران بین دو انقلاب»، ایران را در طلیعه برآمدن قاجارها، كشوری روستایی می‌داند كه روستاهایش جزیره‌وار و یكّه، با فواصلی معنادار از راه‌ها قرار گرفته‌اند، چراكه –به‌زعم نویسنده- می‌خواسته‌اند از باجگیران و راهزنان دور باشند. آبراهامیان همین دورافتادگی و نبود ارتباطات و منافع مشترك میان مردمان را یكی از دلایل عقب افتادگی تاریخی ایرانی‌ها می‌داند.
   
    3- محمد بهمن بیگی كه او را پدر آموزش و پرورش عشایری در ایران می‌خوانند نیز در فصلی از كتابش، «بخارای من ایل من»، تصویری از اسكان اجباری عشایر در شهرها به دستور رضاشاه پهلوی به دست می‌دهد. نویسنده و پدرش كه یكی از ایلخانان بوده، به اجبار در تهران سكنی می‌گزینند و هر چند این برای بهمن بیگی خردسال به معنی آموزش دیدن در دبستان و دبیرستان است، اما صفحه‌های كتاب او پر‌ است از تمنای بازگشت به روزهای زندگی ایلیاتی. رضاشاه پهلوی نیز در تحلیل‌هایی كه در زمان خود او بر آنها تكیه تبلیغاتی می‌شد، مفتخر به آن دانسته می‌شود كه توانسته با شهری كردن مردم كشوری را كه عمده جمعیت آن ایلیاتی و روستایی بوده‌اند، قدم در راه مدرن كردن ایران بگذارد.
   
    4- كنار هم گذاشتن آمارهایی كه مركز آمار ایران به عنوان متولی جمع‌آوری و بررسی آمارها در كشور از جمعیت روستاها منتشر كرده نشان می‌دهد كه روستاها، دیر یا زود و بیش یا كم خواهند مرد. بنا بر آمارهای منتشر شده توسط مركز آمار ایران، در آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسكن كه در سال1390 انجام گرفته است، میانگین نرخ رشد جمعیت در كشور 1.29 درصد بوده است. این نرخ در نقاط شهری، بالاتر از نرخ رشد میانگین در كل كشور و حدود 2.14درصد بوده، حال آنكه در نقاط روستایی كشور، 0.63-درصد بوده است. این یعنی در زمانی كه جمعیت كشور با وجود كند شدن نرخ رشد آن در قیاس با سال‌های پیشین، همچنان افزایش یافته است و جمعیت در مناطق شهری كشور با شیبی بالاتر از شیب افزایش آن در كل كشور افزایش می‌یابد، جمعیت روستاها كاهش پیدا كرده است. نكته نگران‌كننده‌تر زمانی رخ می‌نماید كه همین آمارها را با آمارهای مشابه در سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال1385 قیاس كنیم. نرخ رشد جمعیت كشور در سال1385، 1.62درصد بوده است (در طول 5 سال فاصله میان 1385 تا 1390، سرعت رشد جمعیت در كشور كاهش پیدا كرده است.) حال آنكه در همین مدت، نرخ رشد جمعیت مناطق روستایی 0.4-درصد بوده است. ترجمان این قیاس عددی به زبان كلمات این است: سرعت كاهش جمعیت در نقاط روستایی در طول 5سال، تقریبا دو برابر شده است.
   
    5- آمارهای دیگری هم هستند كه نشان می‌دهند جمعیت روستاها در ایران، با نسبتی غیرعادی در قیاس با جمعیت شهرها در حال كاهش هستند. پژوهشكده مركز آمار ایران در گزارشی به موضوع تخلیه جمعیت روستاها پرداخته و اعلام كرده كه تا سال1404 هجری شمسی (2026میلادی)، تنها 13درصد از جمعیت ایران روستانشین خواهند بود و این درحالی است كه طبق آمارهای جهانی، در سال2050 میلادی، حدود 34درصد از جمعیت جهان همچنان روستا نشین خواهند بود. این بدان معناست كه رشد جمعیت مناطق شهری در ایران، با شتابی سرسام‌آور در قیاس با رشد جمعیت مناطق شهری در جهان به پیش می‌رود. مقایسه آماری دیگری نشان می‌دهد كه درحالی كه جمعیت روستانشین كشور در حد فاصل سال‌های1335 تا 1390 (نخستین و آخرین سرشماری عمومی انجام گرفته در كشور)، از حدود 13میلیون نفر به حدود 21.5میلیون نفر رسیده و به عبارت دیگر 1.65برابر شده است، جمعیت شهرنشین كشور از حدود 6میلیون نفر به حدود 53میلیون نفر رسیده و 8.83برابر شده است.
   
    6-روستاها تولید‌كنندگان اصلی غذا در كشورهای گوناگونند و هر چند صنعتی شدن دست‌كم این حسن را داشته كه كسری بزرگ از جمعیت را از پرداختن به مشاغل بخش كشاورزی معاف كند، در سراسر جهان همچنان این روستانشینان هستند كه غذای شهرنشینان را فراهم می‌كنند. حال می‌توان از این واقعیت تكان‌دهنده پرسید كه اگر در كشوری مهاجرت افسارگسیخته از روستاها به شهرها با عدم نوسازی و سرمایه‌گذاری در بخش كشاورزی و صنعتی كردن آن همزمان شود، چه بر سر امنیت غذایی مردم آن كشور خواهد آمد؟ طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: روستاهای ایران به زودی خواهند مرد، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی