تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - علیرضا قادری: باید جزئیات دفاع مقدس را در قالب هنر تبیین کرد
 
علیرضا قادری: باید جزئیات دفاع مقدس را در قالب هنر تبیین کرد

94/10/28-
خبرگزاری فارس

       
    آنچه در پی می‌آید مصاحبه‌ی خبرگزاری فارس با علیرضا قادری طراح گرافیک و مدیر سایت اطلاع رسانی فرش ایران به مناسبت برگزاری کنگره‌ی سراسری 2000 شهید هنرمند است:
   
    یک هنرمند پیشکسوت ضمن تأکید بر تبیین جزئیات دفاع مقدس با زبان هنر گفت: اگر اجزای این تاریخ روشن نشوند خطر تفسیر کردن در آن وجود دارد.
   
    علیرضا قادری، طراح گرافیک و منتقد هنری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره برگزاری بخش تجسمی «کنگره سراسری 2000 شهید هنرمند»، اظهار داشت: اصل پرداختن به هر دو موضوع شهدا و هنرمند، موضوعات مهمی است که ما در هر دو زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم و قصور زیادی در طول این سال‌ها در پرداخت به هر دو مفهوم بوده است. ضمن اینکه یا درست نپرداخته‌ایم یا از آن بدتر طوری عمل کرده‌ایم که تعریف صحیح، جامع و کاملی از آنها ارائه نکرده‌ایم.
   
    وی ادامه داد: در 100 سال اخیر شاهد هستیم که در دنیا، این دو موضوع برای جوامع مختلف خیلی اهمیت داشته است و به آنها پرداخته‌اند که نمونه‌های زیادی از آنها موجود است.
   
    قادری گفت: به عنوان مثال پس از انقلاب اکتبر در روسیه، وقتی که شوروی روی کار آمد برای اینکه بتواند از ایدئولوژی نوی خود حمایت کند، به مفاهیم قربانیان و هنرمندان و لایه‌های عمیق‌تر این رویداد پرداختند و با معرفی اینها سعی کردند که پشتوانه‌های این انقلاب را به لحاظ فرهنگی تقویت کنند. صرف نظر از اینکه این انقلاب دنبال چه بود چقدر درست بود یا نبود، اما فرمول درست بود.
   
    این پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی، ادامه داد: ما چنین فرمول صحیحی را داریم و کارکردش را نیز دیده‌ایم که کارکرد عمیقی دارد اما متأسفانه در یک بخش‌هایی دچار مشکل هستیم.
   
    وی یادآور شد: یکی از الزامات این کار، شناسایی سازماندهی شده است که ما بر مبنای یک مطالعه دقیق و با جزئی‌نگری به هدفی که تعقیب می‌کنیم، بتوانیم به فرم‌های شناسایی‌ای برسیم که در آن فرم‌ها جای اطلاعات خالی باشد و یکی‌یکی این عزیزان شناسایی شده و اطلاعات‌شان در فرم‌ها نوشته شود.
   
    قادری افزود: تا این لحظه که ما صحبت می‌کنیم، اتفاقات به صورت پراکنده رخ داده است، مبتنی بر یک طرح همه جانبه‌نگر نبوده و هر فرد یا سازمانی بر اساس نگاه، انتظار و خواست‌های مقطعی خود و در محدوده ماموریت خودش به این موضوع نگاه کرده است. در این نگاه چون نگاه جزیره‌ای بوده، به طور طبیعی هم این طور بوده، ابعاد مختلف موضوع مد نظر قرار نگرفته است.
   
    وی با تاکید بر اینکه اصل کار واجب بوده و بر زمین مانده‌ است، افزود: در این رابطه هر کسی هر کاری از دستش برمی‌آید باید انجام دهد. چون دفاع مقدس یک اتفاق ملی، اعتقادی و همه جانبه است که برای ملت ما یک اتفاق هویتی محسوب می‌شود. اگر اجزای این تاریخ روشن نشوند و هویت‌شان کاملا ثبت و ضبط نشود، خطر این وجود دارد که تفسیر شود و مسیر حقیقی خود را در طول زمان از دست بدهد و اینها نگران‌کننده هستند.
   
    این پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی گفت: نمی‌خواهیم برای خودمان تاریخ بسازیم اما نمی‌خواهیم اجازه بدهیم آنچه بوده نیز تحریف شود. بنابراین این کار، کار ضروری‌ای است اما نگرانی‌ای که نسبت به آن وجود دارد این است که با نداشتن یک برنامه منسجم مطالعه شده و همه جانبه منطقی، بخشی از حقیقت و واقعیت دیده نشود و یا اینکه درست تعریف و تفسیر نشود و این موجب شود که قسمتی از تاریخ ناخواسته دچار تحریف شود.
   
    وی ضمن تأکید بر مطالعه درباره الگوهای دفاع مقدس برای ارائه به جوانان، اضافه کرد: توسعه تفکر آزادی‌خواهانه و شهادت‌طلبی یعنی انسان حاضر باشد برای احقاق حق از جانش مایه بگذارد. اگر قرار باشد ما این کار را انجام دهیم و پیرو آن انتظار داشته باشیم که جوان‌ها جذب شوند به این خط و این راه را ادامه دهند، طبیعی است که باید این راه را تبیین کنیم و یکی از راه‌های این تبیین همین مدل‌هایش هستند. اگر این مدل‌ها را درست مطالعه نکنیم، طبیعی است که خروجی‌ای که حاصل می‌شود خروجی اقناع‌کننده‌ای نخواهد بود و جذابیت کافی را نیز نخواهد داشت.
   
    قادری درخصوص برگزاری بخش تجسمی کنگره سراسری «2000 شهید هنرمند» در خانه هنرمندان ایران، گفت: من از این اتفاق خیلی خوشحالم و این انتخاب را انتخاب صحیح و درستی می‌دانم. طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: علیرضا قادری: باید جزئیات دفاع مقدس را در قالب هنر تبیین کرد، علیرضا قادری، طراح گرافیک و منتقد هنری، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی