تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - نکاتی که هنگام خرید یک فرش خوب باید بدانید

نکاتی که هنگام خرید یک فرش خوب باید بدانید


94/10/30-باشگاه خبرنگاران جوان

    
    فرشی را انتخاب كنید كه مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه شما و باب سلیقه شما باشد.
   
    انتخاب از روی سلیقه و آزادی عمل در انتخاب تصمیم خرید فرش را حتی‌المقدور در مواقعی كه بازار ساكت‌تر است عملی كنید و با بازدید از چند تجارتخانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهیلاتی كه برای شما فراهم می‌كنند فرش مورد نظر خود را از میان مجموعه فرش‌های آنان انتخاب كنید. نظرات مشورتی فروشندگان خبره فرش را قبول كنید ولی هیچگاه به طور مطلق تسلیم سلیقه و نظر آنها نشوید.
   
     فرشی را انتخاب كنید كه مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه شما و باب سلیقه شما باشد. در موقع خرید بدون روی دربایستی و ملاحظه‌كاری از فروشنده بخواهید تا تمام فرش‌هایی كه در فرم و اندازه دلخواه شما است نشان بدهد و یا اصطلاحا ورق بزند تا از میان آنها بتوانید چند تخته فرش را كه بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیك است انتخاب كنید. سعی كنید از مؤسساتی فرش خریداری كنید كه آزادی عمل و نیز امتحان فرش‌های انتخاب شده را برای شما بدون هیچگونه الزام خریداری فراهم كند و فرش‌های مطلوب شما را به منزل بیاورند.
   
    بررسی فرش از لحاظ طرح و اندازه
   
    برای خرید فرش به اندازه‌های آن نیز باید توجه كرد. از چند سانتی‌متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت‌های بالا و پایین كه اصولاً از مشخصات فرش دستباف می‌باشد می‌توان چشم‌پوشی كرد ولی بیشتر از این حدود بالاخص در قالیچه‌های كوچك عیب فرش به شمار می‌رود.
   
    با تا كردن فرش از قسمت میان و روی هم قرار دادن این دو قسمت می‌توان تقارن طرح را نسبت به محورهایی كه از مركز فرش می‌گذرند تشخیص داد. این عمل را می‌توان به وسیله متر و یا خط كش مدرج نیز انجام داد و فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به یكدیگر سنجید. تقارن رنگ نیز در اشكال بافته شده در فرش را مورد توجه قرار دهید و همچنین دقت كنید كه موتیف‌ها و اشكال طرح در متن فرش ناتمام گذارده نشده باشد و هر خط و شاخه‌ای شكل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.
   
    مطالعه فرش در نور طبیعی و توجه به رنگ آن و اطمینان از ثبوت رنگ‌های آن
    همچنین فرش را باید از زوایای مختلف و در نور طبیعی مورد مطالعه قرار داد. رنگ فرش در جهت خواب آن تیره‌تر از رنگ آن در جهت عكس خواب فرش به نظر می‌رسد در نتیجه خطوط طرح درجهت عكس خواب به نحو مشخص‌تری دیده می‌شود. همچنین باید رنگ فرش در تمام سطح آن یكنواخت باشد و مخصوصاً در فرش‌های كف ساده دو رنگی و اختلالات رنگ دیده نشود.
   
    لذا رنگ فرش به اندازه كافی غنی و كامل باشد و قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد چون این اختلاف نمودار آن است كه فرش با رنگ‌های جوهری رنگ شده است. با مالیدن تكه پارچه مرطوب بر روی قسمت‌های رنگ‌دار مشكوك می‌توانید از ثبوت رنگ‌های فرش اطمینان حاصل كنید.
   
    بررسی كیفیت پرزهای فرش
   
    فرش را از نظر كیفیت پرزهای آن نیز باید مورد بررسی قرار داد. پرز فرش باید با دوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد فرش‌های با پرز نرم نسبت به فرش‌های با پرز ضخیم دوام كمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و خاك داشته و مانند فرش‌های با پرز خشن نیز تمیز نمی‌شوند.
   
   
    بررسی فرش از لحاظ پوسیدگی و همچنین رفوشدگی
   
    با ملاحظه پشت فرش قسمت‌هایی را كه بافت ناجور داشته و یا احتمالاً پوسیده و یا رفو شده باشند بهتر می‌توان تشخیص داد قسمت‌های رفو شده معمولاً زبرتر و محكم‌تر از دیگر نقاط فرش است و با كمی دقت علائم سوزن خوردگی را در آن می‌توان مشاهده كرده و بعلاوه با تا كردن فرش در سمت‌های مشكوك به پوسیدگی صدای خفیف و مخصوص شكستگی احساس خواهد شد. در موقع بررسی پرزهای فرش توجه داشته باشید ارتفاع پرز معیار ظرافت فرش نیست. برای كنترل كیفیت پرزهای فرش و چگونگی پرداخت آنها باید پرزها را با دست مالش داد در قسمت‌های مختلف ارتفاع پرزها باید به یك اندازه بوده و اثر از تموج در آنها نباید باشد.یكی از دلایل نامنظم بودن پرزها علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم شستشوی خشن الیاف فرش است.
   
    خرید از تجارت‌خانه‌های معتبر كه فرش خریداری شده را ضمانت می‌كنند.
   
    در مورد مكان خریداری فرش باید گفت كه هیچگاه فرش را از افراد نامشخص و مشكوك خریداری ننمایید. برای از دست ندادن نقدینه خود و جلوگیری از گرفتاری‌های بعدی منطقی‌تر است حتی با قیمت‌های بالاتر فرش را از تجارت‌خانه‌های معتبر و با سابقه و شهرت خوب و یا از فروشندگان مجاز و سیار این مؤسسات خریداری كنید. به هنگام خرید فرش حتماً ورقه خرید و ضمانت‌نامه‌ای كه حاوی تمام مشخصات فرش است از فروشنده درخواست كنید. این مدارك در موقع خرید و فروش بعدی، سرقت، بیمه و حمل و نقل فرش بسیار مفید واقع خواهد شد. در ضمانت‌نامه فرش‌های قدیمی و آنتیك علاوه بر مشخصات معمولی باید سال بافت و حتی‌المقدور شجره‌نامه فرش مندرج باشد. طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: نکاتی که هنگام خرید یک فرش خوب باید بدانید، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی