تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فرش معمار - نامه نعمت زاده به حجتی: ابریشم داخلی بی کیفیت است; اجازه واردات دهید!
 

نامه نعمت زاده به حجتی: ابریشم داخلی بی کیفیت است; اجازه واردات دهید!

94/08/30-عیارآنلاین

   
   
    مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد : وزیر صنعت ، معدن وتجارت ، طی نامه ای به وزارت جهاد کشاورزی خواستار تدبیر برای واردات تخم نوغان در سال زراعی آینده با هدف حفظ و تثبیت صنایع داخلی مرتبط و نیز احیای نام و کیفیت ابریشم ایرانی شده است .
   
    محمد رضا نعمت زاده در نامه خود، به منظور تقویت صنایع نوغانداری، ریسندگی و ابریشم کشی در کشور و برای دستیابی به ابریشم مطلوب در تولید فرش دستباف ایرانی، پیشنهادهایی را به محمود حجتی ارایه داد.
   
    براساس این گزارش، همراهی وزارت جهاد کشاورزی در ورود تخم نوغان با کیفیت به کشور، اقبال مجدد تولیدکنندگان فرش دستباف به ابریشم داخلی را نیز در پی خواهد داشت.
   
    وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه خود تصریح کرد: افت ژنتیکی ابریشم بومی کشور در سالیان اخیر، موجب عدم استقبال بازار به ویژه فعالان فرش دستباف از ابریشم داخلی و در نتیجه آن واردات بی رویه ابریشم آماده مصرف ، شده است.
   
    نامه مزبور به پیشنهاد مرکز ملی فرش ایران نوشته شده و تقویت زیرساخت های تولید داخلی، حمایت از صنایع نوغانداری کشور، جلوگیری از خروج ارز، جذب ارزش افزوده ناشی از تولید (از تخم نوغان تا ابریشم آماده مصرف)، و نیز تثبیت اشتغال در این بخش از جمله علل ارایه این پیشنهاد ذکر شده است.
   
    ابریشم به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی در تولید فرش های نفیس مورد توجه تولیدکنندگان فرش دستباف ایرانی است که در شرایط کنونی بخش عمده آن از طریق واردات تامین می شود.
   
    طی سال های ۸۱- ۱۳۸۰ ایران به دلیل کیفیت بالای تخم نوغان تولیدی از صادرکنندگان این محصول به کشورهای آسیای میانه به شمار می رفت ،اما با عرضه تخم نوغان چینی که قیمت کمتری دارد ،این بازارها در ۱۰ سال گذشته از دست رفت و میزان تولید پیله تر ابریشم از حدود پنج هزارو ۵۰۰ تن در دهه ۷۰ به حدود ۵۳۵ تن و میزان تولید نخ ابریشمی نیز از حدود ۸۵۰ تن به ۸۵ تن در سال گذشته رسید . طبقه بندی: اخبار فرش، 
برچسب ها: نامه نعمت زاده به حجتی: ابریشم داخلی بی کیفیت است; اجازه واردات دهید!، محمد رضا نعمت زاده، فرش معمار،
ارسال توسط مدیر وبسایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی